Dopingo skandalai: sutapimas ar išpūstas reikalas?

Lietuvos sunkiaatlečiai, kurie daugybę metų džiaugėsi itin skambiais pasiekimais – olimpinių žaidynių bronzos medaliu, pasaulio čempionatų prizinėmis vietomis ir Europos čempionų titulais, atsidūrė nepavydėtinoje situacijoje. Juos persekioja dopingo šešėlis, tačiau „Vakarų ekspreso“ kalbinti Klaipėdos sunkiaatlečiai teigia, kad tai daugiau išpūstas reikalas, o Lietuvos antidopingo agentūros šią savaitę paminėti „draudžiami metodai“ yra paprasta lašinė procedūra, kurią dėl ligos rekomendavo šeimos gydytoja.

Trečiadienio pavakarę Lietuvos antidopingo agentūra paskelbė, kad Lietuvos sunkiosios atletikos rinktinės nariai – 26 metų Europos vicečempionas Žygimantas Stanulis ir nuolatinis pasaulio bei Europos čempionatų dalyvis 27-erių Irmantas Kačinskas suspenduojami.

„Informuojame, kad nuo 2020 01 15 yra suspenduoti Sunkiosios atletikos federacijos prezidentas ir treneris Bronislovas Vyšniauskas, sunkiosios atletikos treneris Ramūnas Vyšniauskas ir dviračių sporto treneriai Antanas Jakimavičius ir Solveiga Baleišytė. Suspenduoti remiantis Pasaulinio antidopingo kodekso 2.6 punktu dėl draudžiamų medžiagų turėjimo. Taip pat jau yra suspenduoti sunkiosios atletikos sportininkai Žygimantas Stanulis ir Irmantas Kačinskas už draudžiamojo metodo naudojimą„, – viešai paskelbė Lietuvos antidopingo agentūra.

Pastatė lašinę

„Vakarų ekspreso“ pakalbinti sportininkai Ž. Stanulis ir I. Kačinskas teigė, kad nieko draudžiamo tikrai nevartojo ir net neturėjo panašių kėslų.

„Aš ne kartą skundžiausi skrandžio opa. Ne kartą dėl tos priežasties gulėjau ir ligoninėje. Tiesiog „pastatė“ lašinę su Ringerio tirpalu (vartojamas elektrolitų ir skysčių pusiausvyrai organizme atstatyti – aut. past.), sulašino 100 gramų„, – aiškino Ž. Stanulis.

I. Kačinsko teigimu, jam tokia pati procedūra buvo atlikta po roto viruso ligos.

„Viskas buvo atlikta su šeimos gydytojo rekomendacijomis“, – kalbėjo I. Kačinskas.

Jų teigimu, šiuolaikiniame sporte, kai nuolat į sporto salę ar net namus gali atvykti antidopingo agentūra, bandyti naudoti dopingą būtų net nelogiška.

„Mus daugybę kartų tikrino dopingo kontrolė ir visi testai parodė, kad niekada nieko neleistino nevartojome. Juk puikiai žinote, kad dopingo agentūra gali naktį, anksti ryte ar vakare atvykti į namus, į sporto salę, į stovyklą ar varžybas ir paimti dopingo mėginį. Negi mes taip rizikuotume? Nežinome, kaip baigsis šis skandalas, tačiau ranką prie širdies pridėję galime pasakyti, kad jokių draudžiamų medžiagų nevartojome“, – tikino I. Kačinskas ir Ž. Stanulis.

Laukė teismo baigties?

Nežinia, ar tai sutapimas, ar specialiai pasirinktas laikas, tačiau toks Lietuvos antidopingo agentūros pranešimas apie Ž. Stanulio ir I. Kačinsko atvejį į viešąją erdvę išplatintas vos dienai praėjus po Klaipėdos apylinkės teisme įvykusio verdikto dėl Ramūno Vyšniausko ir jo tėčio Bronislavo Vyšniausko teismo, susijusio su dopingo medžiagų disponavimu.

B. Vyšniauskui buvo inkriminuojami kaltinimai ne tik dėl dopingo turėjimo, bet ir dėl galimo jų platinimo. Teismas platinimo atvejo neįrodė, tad B. Vyšniauskui buvo skirta 5 000 eurų bauda dėl anabolinių steroidų turėjimo ir laikymo. Teisme B. Vyšniauskas pateikė gydytojo išrašus, kad kai kurie iš rastų vaistų jam buvo išrašyti medikų dėl sveikatos problemų. Jis teigė, kad minėtus vaistus vartojo pats.

Ketverių olimpinių žaidynių dalyvis, Europos čempionas ir planetos prizininkas R. Vyšniauskas šioje byloje buvo išteisintas.

„Sunkiaatlečiai jau daugybę metų iš įvairių aukščiausio rango varžybų parveža medalius. Jų rezultatai – itin aukšti. O čia staiga norima visą jų darbą ir indėlį į Lietuvos sportą paversti niekais. Peržvelgus kitas sporto šakas, yra daugiau dopingo atvejų nei sunkiojoje atletikoje, tačiau pastaruoju metu viešinami tik sunkiaatlečių atvejai. Nors per kelerius pastaruosius metus ir kitos Lietuvos sporto šakos dėl to turėjo bėdų ir net 2-3 kartus dažniau nei sunkiaatlečiai. Kodėl apie juos informacija skleidžiama tik kamputyje, o apie sunkiaatlečius antraštės įkyrios ir rėžiančios akis, iliustruojant didžiausiomis nuotraukomis? Susidaro įspūdis, kad tai daroma neatsitiktinai“, – kalbėjo daugelį metų Lietuvos sunkiosios atletikos (LSAF) viceprezidento pareigas ėjęs Vytautas Čepas.

Netrukus V. Čepas pridūrė: „Žinoma, problema yra ir tai ne tik sunkiaatlečių. Bet nedera kaip sovietiniais laikais atpirkimo ožiu padaryti vieną žmogų.“

Keičiasi prezidentas ir treneris
Po minėto dopingo skandalo V. Čepas laikinai paskirtas LSAF prezidentu. Toks sprendimas priimtas po skubiai organizuoto LSAF prezidiumo posėdžio. B. Vyšniauskas dėl vykstančio teismo proceso (antradienio teismo sprendimą dar svarsto skųsti) pateikė prašymą dėl laikino nušalinimo iš LSAF prezidento ir Lietuvos rinktinės vyr. trenerio pareigų. Lietuvos vyrų rinktinės treneriu laikinai paskirtas iki tol jaunimo rinktinės trenerio pareigas ėjęs klaipėdietis Vincas Šlevinskis.

„Tikimės, kad Lietuvos antidopingo agentūra išsamiai išanalizuos I. Kačinsko ir Ž. Stanulio atvejį ir atsižvelgs į žmogiškąjį faktorių, juk sportininkai nieko nesikalstamo nepadarė. Ringeris nėra draudžiamas, tik mes prieš lašinę turėjome įspėti Lietuvos antidopingo agentūrą. Išėjo nesusipratimas – tądien su jais nebuvo galima susisiekti telefonu. Juk viską atlikome su šeimos gydytojo rekomendacija, patys nesavivaliavome. Juk sportininkai sirgo“, – aiškino B. Vyšniauskas.

V. Čepas užsiminė ir apie tai, kad būtent pastaruoju metu neva liaudies priešu norimas padaryti Lietuvos sunkiosios atletikos treneris B. Vyšniauskas daugybę metų garsino savo pasiekimais ne bet ką, o visą Lietuvą.

„Juk kiek vaikinų buvo ištraukti iš gatvės, pasiekė sportinių aukštumų. Nežinia, kokiais keliais kiti būtų nuėję, jei ne Vyšniausko indėlis. Net 32 sunkiaatlečiai Klaipėdos universitete įgijo bakalauro laipsnį, du tapo magistrais ir pasiekė aukštumų ne tik sporte, bet ir gyvenime. Lengviausia padaryti skandalą ir žmogų sutrypti su žemėmis, tačiau ar žiūrima į tai, kiek padaryta gero?“ – retoriškai klausė V. Čepas.

Pasiteiravus, ką jis ketina daryti laikinai perėmęs LSAF prezidento postą, V. Čepas atsakė: „Kalnų nenuversiu. Tačiau manęs niekas negalės kaltinti, kad aš verčiu kažką vartoti dopingą. Bandysiu civilizuotai, be jokių išankstinių nusistatymų, kalbėtis su Lietuvos antidopingo agentūra, sporto vadovais ir spręsti šią problemą. Tik labai toli nuo sporto esantys žmonės gali manyti, kad treneriai skatina sportininkus vartoti dopingą. Užmirštama, kad gyvename tokiu technologijų laikotarpiu, kai paauglys internetu ar kitais kanalais gali susirasti ir nusipirkti neleistinų preparatų, nežinant nei treneriui, nei tėvams“, – kalbėjo V. Čepas.

„Vakarų ekspreso“ informacija