IWF kongresas, Saudo Arabija, Rijadas 2023

Nuotr. iš kairės Lietuvos, Estijos ir Latvijos atstovai IWF kongrese

IWF Prezidentas Mohammedas Jaloodas (3 iš kairės)

Rugsėjo 12 dieną, Saudo Arabijos sostinėje Rijade, vyko pasaulio sunkiosios atletikos federacijos (IWF) kongresas. Lietuvos sunkiosios atletikos federacijos deleguotas asmuo kongrese buvo LSAF generalinis sekretorius Modestas Šimkus.
Šis kongresas buvo labai svarbus sunkiajai atletikai dėl Olimpinės vietos išsaugojimo, nors abejonių nėra, kad 2024m. Paryžiaus Olimpinėse žaidynėse sunkioji atletika tikrai bus, dėl 2028m. Los Andželo Olimpinių žaidynių klausimų iki šio kongreso buvo daugybę. Tarptautinis Olimpinis komitetas (IOC) jau 2022m. pradžioje yra pateikęs rekomendacijas, kurias turi atlikti tarptautinė sunkiosios atletikos federacija norinti išsaugoti savo vietą Olimpiniame sporte. Iš likusių rekomendacijų, buvo likę tik pakoreguoti IWF konstituciją ir strateginį planą, kad jie atitiktų visus IOC reikalavimus. Priminsime, kad praėjusių metų kongrese, po IOC rekomendacijų, buvo surengti nauji rinkimai, taip išrinkta nauja IWF valdžia bei pakeisti IWF įstatai.
Naujasis IWF prezidentas Mohammedas Jaloodas pabrėžė šio momento svarbą: „Parodėme didelį pasiryžimą ir toliau kurti puikią sunkiosios atletikos ateitį. Esu labai dėkingas už teigiamą mūsų nacionalinių federacijų olimpinę dvasią visuose žemynuose, kurie aiškiai žino, kokie yra mūsų prioritetai: išlikti stipriu olimpinio judėjimo partneriu, stiprinti gero valdymo principus ir užtikrinti, kad būtų daroma viskas, kad mūsų sportas būtų švarus“.
IWF paruoštas naujas strateginis planas sulaukė pritarimo iš 114 delegatų.
Konstitucijai pritarimas buvo dar didesnis – iš viso surinkti 139 teigiami balsai, vienbalsiai patvirtintas dokumentas. Kad šis dokumentas būtų sėkmingas, reikėjo 75 % balsų daugumos: ji pasiekė 85,2 % visų IWF narių.
„Dabar turime Konstituciją, kuri labiau pritaikyta šiuolaikiniam mūsų federacijos funkcionavimui. Nepakeitėme jokio esminio aspekto, susijusio su gero valdymo mechanizmais, tiesiog papildėme keletą patikslinimų, kad palengvintume jų įgyvendinimą“, – sakė „labai laimingas“. IWF prezidentas kongreso pabaigoje.
LSAF generalinis sekretorius Modestas Šimkus pabrėžė, kad buvo dar vienas esminis faktas iš vykusio kongreso: „Vyko labai svarbus balsavimas dėl Rusijos sunkiosios atletikos federacijos sportininkų dalyvavimo atrankinėse Olimpinėse žaidynėse. Kadangi Rusijos sunkiaatlečiai yra nepasirašę IWF sukurtos deklaracijos, kuri smerkią karą Ukrainoje visom formom, jie negalėjo dalyvauti pirmuose 3 Olimpinės atrankos etapuose bei tuo pačiu sportininkai nepildė pasaulio antidopingo sistemos (ADAMS) ir taip prarado visas galimybes dalyvauti Paryžiaus Olimpinėse žaidynėse pagal dabar nustatytą tvarką. Rusijos sunkiosios federacijos prezidentas Maksimas Agapitovas šiame kongrese pateikė pasiūlymą pakoreguoti esamą atrankinių varžybų į Paryžiaus Olimpinės žaidynes tvarką ir taip suteikti galimybių Rusijos sunkiaatlečiams dalyvauti Paryžiaus Olimpinėse žaidynėse, tačiau IWF narės parodė solidarumą Ukrainos atžvilgiu, balsavime tik 12 narių palaikė Rusijos pasiūlymą ir net 132 valstybės balsavo prieš. Taip, kategoriškai buvo parodytą, pasaulio valstybių federacijų pozicija šiuo klausimu ir galutinai nuspręsta dėl Rusijos sunkiaatlečių ne dalyvavimo Paryžiaus Olimpinėse žaidynėse“.