Kai pagrindinis priešininkas įveikiamas valios ir proto jėga

Kretingoje sparčiai populiarėja sunkioji atletika – šios sporto šakos treniruotes Kretingos Marijono Daujoto pagrindinėje mokykloje, kurioje ir įsteigta pagrindinė sunkiosios atletikos bazė, lanko per 40 vaikų ir jaunuolių. Sunkiąja atletika vis labiau domisi ir mergaitės.

Treneris kūno kultūros mokytojas Arvydas Bušeckas sunkiąją atletiką vadina vienu intelektualiausiu sportu. Sunkiaatlečių fizinio parengimo treniruočių darbymetis Kretingos Marijono Daujoto pagrindinės mokyklos sporto salėje.

„Gyvename būsimų įkurtuvių nuotaika – rajono, mokyklos vadovų rūpesčiu baigiama renovuoti mūsų bazė: turėsime erdvesnes 100 kv. m ploto patalpas, dušus, rūbines“, – kalbėjo sunkiaatlečių treneris Arvydas Bušeckas, vaikus ir jaunuolius Kretingoje treniruojantis nuo 2009 metų.
Idėja Kretingoje steigti sunkiosios atletikos bazę kilo Lietuvos sunkiosios atletikos federacijos prezidentui Broniui Vyšniauskui, parūpinęs inventoriaus, įtikinęs, jog ši sporto šaka – puiki prevencija vaikus atitraukti nuo gatvės „malonumų“.
„Taip plečiama ir sunkiosios atletikos geografija. Nebuvo lengva, tačiau jau nuo pat pradžių berniukų, jaunuolių, norinčių ugdyti jėgą ir valią, buvo tikrai nemažai. Dirbome su jais, siekėme rezultato, ir mums pavyko“, – neabejojo A. Bušeckas.
Pats jis – klaipėdietis, sunkiąja atletika susidomėjęs paauglystėje. Treneris prisiminė, kaip Klaipėdos sporto rūmuose jis pamatė grupę sunkiaatlečių, atėjusių pažaisti krepšinį. „Jie buvo raumeningi, gražiai nuaugę, aukšti ir judrūs, šokinėjo iki lanko, darė įvairiausius triukus aikštėje… Tai mane labai paveikė, tačiau tada neišdrįsau prie jų prieiti. Tik vėliau susiradau, kur galėčiau treniruotis“, – praėjusio amžiaus 8-ojo dešimtmečio įvykius prisiminė 59-erių A. Bušeckas.
Treniruojantis atsirado bendraminčių, formavosi kolektyvas. Sekėsi neblogai – A. Bušeckas tapo Lietuvos rinktinės nariu, daug važinėjo po tuometinę Tarybų sąjungą, dalyvavo varžybose, ne vienąkart yra tapęs Lietuvos prizininku. Varžydavosi 82,5 ir 92,5 kg svorio kategorijose.
„Anuo laiku sunkioji atletika buvo viena masiškiausių ir labiausiai pripažintų sporto šakų, sulaukdavusi ir didelio valdžios dėmesio. Atsimenu, kaip kilnoti štangų, sportuoti vyrai rinkdavosi po darbo tiesiog savo malonumui, užimtumui“, – kalbėjo treneris, kurio pastebėjimu, dar iki šiol tebėra nepakartotų ano meto sportininkų sunkiaatlečių rekordų.

Praėjusio amžiaus stipruoliai su legendiniu cirko artistu Jonu Ramanausku (priekyje centre), šalia kairėje – dabartinis Lietuvos sunkiosios atletikos federacijos prezidentas Bronius Vyšniauskas ir A. Bučeckas.

Tačiau laikas įneša savo pokyčių: keičiasi treniruočių metodika, priemonės rezultatui, kuris nestovi vietoje, pasiekti. A. Bušeckas sunkiąją atletiką, kuri iš esmės nulėmė jo gyvenimą ir atvedė iki tuometinio Kūno kultūros instituto, kur jis įgijo sporto pedagogo kvalifikaciją, vadina viena intelektualiausių sporto šakų.
„Esi tu, ir prieš tave – tik štanga. Vienintelis tavo priešininkas, kurio nepastumsi, neįskaudinsi, tačiau privalai nugalėti. Tai įmanoma pasitelkus tik valios ir proto jėgą. Vadinasi, reikia žinių, – anatomijos, matematikos, rašto, kad susitelktum pergalei“, – jog apie tai nuolat kalba ir su savo auklėtiniais, teigė A. Bušeckas.
Jis itin akcentavo žinių reikšmę, treniruojant ir treniruojantis: „Steigiami sporto klubai, investuojamos didžiulės lėšos, tačiau tikrų specialistų juose – mažoka. Taip traumuojami žmonės, kurie po to išsiugdo neapykantą sportui. Tad labai gerbiu tuos, kurie siekia gilių žinių, o ne pasiduoda industrinei mašinai, kuriai užtenka vos vienos kitos neaiškios kilmės licencijos. Džiaugiuosi tendencija, jog pamažu jau grįžtama prie sveikos logikos.“

Sunkiaatlečių fizinio parengimo treniruočių darbymetis Kretingos Marijono Daujoto pagrindinės mokyklos sporto salėje.

Per kelerius metus Kretingoje A. Bušeckui pavyko išugdyti stipruolių, kurie skina pergales Lietuvos jaunimo ir suaugusiųjų čempionatuose, tarptautiniuose turnyruose. Treneris didžiuojasi Viktorijos Zapalytės, Lietuvos rekordininkės, Adomo Kriaučiūno, daugkartinio Lietuvos čempiono, Manto Vitkausko, Lietuvos čempiono ir Europos čempionato dalyvio, Lino Kecoriaus, Lietuvos čempiono, bei kitų jaunuolių pasiekimais. Auga ir jaunoji karta, kuriai pergalės, prizai – dar prieš akis, kaip ir sunkus darbas per treniruotes.
Štangos nėra padėjęs ir pats treneris: A. Bušeckas – praėjusių metų Lietuvos senjorų vicečempionas, šiuo metu rengiasi dalyvauti Europos senjorų sunkiosios atletikos čempionatui, kuris įvyks Vengrijoje, Budapešte. „Ar dalyvausiu Pasaulio čempionate, dar svarstau. O vertindamas savo asmeninį rezultatą, sakau, kad jis – geras, ypač žinant, kad startas senjorų rungtynėse įvyko po 12 metų pertraukos“, – kalbėjo A. Bušeckas, turįs ketinimų į treniruotes kartu su vaikais, jaunuoliais pritraukti ir jų tėvus, kad šie taip pat pažintų sunkiąją atletiką, augtų kartu su vaikais disciplinos prasme.

http://www.pajurionaujienos.com/?sid=16765&act=exp